Едно лице повредено при судир на автомобил и мотоцикл

Едно лице повредено при судир на автомобил и мотоцикл

Едно лице се здобило со полесни повреди при судир на автомобил и мотоцикл.

Наредните денови топло од понеделник пад на температурите

Наредните денови топло од понеделник пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне во северните делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Забелешките за стратегијата за мигранти ВМРО-ДПМНЕ да ги достави во МТСП, порача Арсиќ

Забелешките за стратегијата за мигранти ВМРО-ДПМНЕ да ги достави во МТСП, порача Арсиќ

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ не поднеле барање за свикување на итна седница во Советот на Општина Куманово, откако преку медиумите побараа да расправаат за стратегијата за мигранти.

1,7 милиони евра за реконструкција на патот Ропаљце-Матејче-Липково

1,7 милиони евра за реконструкција на патот Ропаљце-Матејче-Липково

Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) ќе плати 106.490.436 денари за реконструкција на локалниот пат Ропаљце-Матејче-Липково.

 

Виктор Петрушевски директор на „Аеродроми Македонија“

Виктор Петрушевски директор на „Аеродроми Македонија“

 Виктор Петрушевски е назначен за нов директор на Акционерското друштво за аеродромски услуги „Аеродроми на Македонија“.

Да се дислоцира пречистителната станица од мигрантскиот камп бараат жителите на Табановце

Да се дислоцира пречистителната станица од мигрантскиот камп бараат жителите на Табановце

 Министерството за труд и социјалнa политика (МТСП) да ја дислоцира пречистителната станица за отпадни води од Транзитниот центар за мигранти во Табановце, бараат жителите од маалото Сланиште, бидејќи повеќе не можат да ја трпат непријатната миризба што се шири од неа.

Се враќа делумната забрана за движење во шуми

Се враќа делумната забрана за движење во шуми

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Македонски Шуми“, денеска даде согласност за повлекување на целосната и враќање на делумната забрана за движење во шуми.

Советот да расправа за стратегијата за мигранти, бара ВМРО-ДПМНЕ

Советот да расправа за стратегијата за мигранти, бара ВМРО-ДПМНЕ

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара итна седница на Советот на општина Куманово на која ќе се расправа за стратегијата и акциониот план на Владата за интеграција на мигрантите.

Нов бековски тандем во КК Куманово(видео)

Нов бековски тандем во КК Куманово(видео)

Кошаркарскиот клуб Куманово го надоградува својот ростер во пресрет на новата сезона, па од денеска нови членови на тимот се Грифин Раме и Роберт Аврамовиќ.

Михајловски се враќа на клупата на Куманово, Караџовски и Караколев ги продолжија договорите, Штерјов прво засилување

Михајловски се враќа на клупата на Куманово, Караџовски и Караколев ги продолжија договорите, Штерјов прво засилување

Кошаркарскиот клуб Куманово денеска се активираше во летниот преоден рок па одкако го продолжи договорот со Марјан Јаневски, за тренер го назначи кумановецот Игор Михајловски.

Јаневски ќе ја игра седмата сезона за Куманово

Јаневски ќе ја игра седмата сезона за Куманово

Кошаркарот на Куманово Марјан Јаневски и следната сезона ќе настапува во сино-белиот дрес, одкако го продолжи договорот на уште една година.

Кумановци со шест медали на отвореното првенство во Џиу-џица

Кумановци со шест медали на отвореното првенство во Џиу-џица

Кумановскиот клуб за бразилска џиу џица „Д Стронгест енд Рутс“ имаше успешен настап на отвореното првенство во Охрид каде што се закитија со три златни, два сребрени и една бронзена медаља.

Нова победа на пингпонгарката Ива Димитриевска

Нова победа на пингпонгарката Ива Димитриевска

Пингпонгарката Ива Димитриевска освои прво место во јуниорска конкуренција на Меѓународниот меморијален турнир во пинг понг „Борче Кикиритков“ во Штип.