Обвинувањата за фалсификат Наумовски ќе мора да ги докаже пред суд,порача Дамјановски

Обвинувањата за фалсификат Наумовски ќе мора да ги докаже пред суд,порача Дамјановски

 Градоначалникот Зоран Дамјановски му порача на претседателот на Македонската кошаркарска федерција Петар Наумовски, наводите во вчершното соопштение дека клубот користел фалсификувани документи ќе мора да ги докаже на суд.

Еко акција за чистење на Градски парк и Спомен костурница

Еко акција за чистење на Градски парк и Спомен костурница

Здружението за доброволна работа „Кумановски акцијаши“ и ЈП „Чистота и зеленило“, денеска (сабота) организира пролетна еколошка акција за чистење на Градскиот парк во близина на автобуската станица и на Спомен костурницата.

Продолжи судењето на Бобан Илиќ за убиството на Алмир Алиу

Продолжи судењето на Бобан Илиќ за убиството на Алмир Алиу

Во Основниот суд Куманово денеска продолжи судењето против Бобан Илиќ, обвинет за убиство со умисла на четиригодишниот Алмир Алиу пред Здравствениот дом во Куманово, на кое беше презентиран наод од психијатриско вештачење.

Кривична пријава за претседателот на огранокот на СДСМ

Кривична пријава за претседателот на огранокот на СДСМ

 На претседателот на општинската организација на СДСМ, ќе му биде поднесена кривична пријава за насилство од МВР, поради инцидентот што пред три дена се случи на протестот „За заедничка Македонија“ во центарот на Куманово.

Без вода повеќе улици во градот

Без вода повеќе улици во градот

Поради интервенции на водоводната мрежа, привремено без вода ќе останат шест улици во градот и приградските населби.

Дамјановски да го разреши Димитриевиќ бара ВМРО-ДПМНЕ

Дамјановски да го разреши Димитриевиќ бара ВМРО-ДПМНЕ

Од општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш побараа од надлежните институции да го разреши од функцијата директорот на Кумановската гимназија, по скандалот со разголените фотографии кои се најдоа на социјалните мрежи.

Украдени пари и накит од куќа во Табановце

Украдени пари и накит од куќа во Табановце

Непознати сторители извршиле разбојништво во куќа во селото Табановце, при што одзеле поголема количина на пари и златен накит.

Отворени продавници на познати брендови на Зелениот пазар

Отворени продавници на познати брендови на Зелениот пазар

 Јавното претпријатие „Пазариштa„, по две години институционални пречки спроведе постапка за издавање на деловен простор со кој располага.

Бал фор Лајф го пречекува МЗТ Скопје

Бал фор Лајф го пречекува МЗТ Скопје

Екипата на Бал фор Лајф во недела го пречекува лидерот на табелата МЗТ Скопје Аеродром.

Наумовски го повика Дамјановски да не меша политика и спорт

Наумовски го повика Дамјановски да не меша политика и спорт

По обвинувањата на градоначалникот Зоран Дамјановски, дека Петар Наумовски е виновен за состојбата во која се наоѓа македонската кошарка, денеска пристигна одговор од претседателот на Македонската кошаркарска федерација.

КК Куманово ги пречекува Карпош Соколи

КК Куманово ги пречекува Карпош Соколи

Кошаркарите на Куманово утре играат против тимот на Карпош Соколи во рамките од третото коло од Суперлигата.

Ракометарите го пречекуваат Партизан, ракометарките гостуваат во Гевгелија

Ракометарите го пречекуваат Партизан, ракометарките гостуваат во Гевгелија

Ракометарите на Куманово во недела во 17:30 играат против тимот на Партизан.

КК Куманово размислува да го откаже учеството во Првата лига, најавува градоначалникот

КК Куманово размислува да го откаже учеството во Првата лига, најавува градоначалникот

Кошаркарскиот клуб „Куманово“ размислува да го прекине учеството во Првата кошаркарска лига за наредната сезона, по одлуката на КФМ да дозволи играчот Данило Мијатовиќ еднострано да го раскине договорот со клубот.