KumanovoNews http://demo2.kumanovonews.com/ Кумановски новости - најнови информации за случувањата во Куманово mk info [at] kumanovonews [dot] com Copyright 2018 mk daily 1 Независниот полициски синдикат организираше синдикални игри во Пелинце http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/nezavisniot-policiski-sindikat-organizirase-sindikalni-igri-vo-pelince.html Sat, 26 May 2018 19:46:14 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/nezavisniot-policiski-sindikat-organizirase-sindikalni-igri-vo-pelince.html Независниот полициски синдикат од Куманово, денеска во меморијалниот центар Пелинце организираше спортски синдикални игри.

]]>
Независниот полициски синдикат од Куманово, денеска во меморијалниот центар Пелинце организираше спортски синдикални игри.

]]>
„Српски вез“ настапи во Нови Сад и Сомбор http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/srpski-vez-nastapi-vo-novi-sad-i-sombor.html Sat, 26 May 2018 19:06:02 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/srpski-vez-nastapi-vo-novi-sad-i-sombor.html Културно уметничко друштво Куд „Српски вез“ , е во дводневна турнеја во Нови Сад и Сомбор, Р.Србија.

]]>
Културно уметничко друштво Куд „Српски вез“ , е во дводневна турнеја во Нови Сад и Сомбор, Р.Србија.

]]>
Детскиот фолклорен ансамбл „Панче Пешев“ на „Оро весело“ во Радовиш http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/detskiot-folkloren-ansambl-pance-pesev-na-oro-veselo-vo-radovis.html Sat, 26 May 2018 14:51:07 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/detskiot-folkloren-ansambl-pance-pesev-na-oro-veselo-vo-radovis.html Играорците од КУД „Панче Пешев“ и оваа година ќе учествува на 18. Меѓународен фолклорен детски фестивал „Оро весело“ во Радовиш.

]]>
Играорците од КУД „Панче Пешев“ и оваа година ќе учествува на 18. Меѓународен фолклорен детски фестивал „Оро весело“ во Радовиш.

]]>
ВМРО-ДПМНЕ го осуди сквернавењето на споменикот на Тито http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/vmro-dpmne-go-osudi-skvernavenjeto-spomenikot-na-tito.html Sat, 26 May 2018 13:50:54 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/vmro-dpmne-go-osudi-skvernavenjeto-spomenikot-na-tito.html Општинскиот комитетет на ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува синоќешниот вандалски чин со кој беше осквернавена спомен плочата на Јосип Броз Тито, поставена на Градскиот Плоштад во Куманово.

   
]]>
Општинскиот комитетет на ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува синоќешниот вандалски чин со кој беше осквернавена спомен плочата на Јосип Броз Тито, поставена на Градскиот Плоштад во Куманово.

   
]]>
Инспектор по екологија го удрила струја додека проверувал што истекува од цистерна на Табановце http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/inspektor-po-ekologija-go-udrila-struja-dodeka-proveruval-sto-istekuva-od-cisterna-na-tabanovce.html Sat, 26 May 2018 13:30:00 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/inspektor-po-ekologija-go-udrila-struja-dodeka-proveruval-sto-istekuva-od-cisterna-na-tabanovce.html Инспектор за заштита на животна средина се здобил со изгореници на телото откако го удрила струја додека вршел проверка на вагон од кој истечувала отровна киселина на граничниот премин Табановце на македонско-српската граница.

]]>
Инспектор за заштита на животна средина се здобил со изгореници на телото откако го удрила струја додека вршел проверка на вагон од кој истечувала отровна киселина на граничниот премин Табановце на македонско-српската граница.

]]>
Утре се одржува првата крос-кантри трка во Куманово http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/utre-se-odrzuva-prvata-kros-kantri-trka-vo-kumanovo.html Sat, 26 May 2018 13:08:57 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/utre-se-odrzuva-prvata-kros-kantri-trka-vo-kumanovo.html Во населбата Биљановце во Куманово, утре ќе се одржи првата ХСО крос-кантри велосипедска трка.

]]>
Во населбата Биљановце во Куманово, утре ќе се одржи првата ХСО крос-кантри велосипедска трка.

]]>
Ишаран споменикот на Тито во центарот на Куманово http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/isaran-spomenikot-na-tito-vo-centarot-na-kumanovo.html Sat, 26 May 2018 01:44:42 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/isaran-spomenikot-na-tito-vo-centarot-na-kumanovo.html Спомен плочата на претседателот на поранешната СФРЈ, Јосип Броз -Тито, која се наоѓа во центарот на Куманово, вечерва е ишарана со црна боја, нацртан е кукаст крст и испишани се навредливи пораки.

]]>
Спомен плочата на претседателот на поранешната СФРЈ, Јосип Броз -Тито, која се наоѓа во центарот на Куманово, вечерва е ишарана со црна боја, нацртан е кукаст крст и испишани се навредливи пораки.

]]>
Пороен дожд до крајот на денот, најавуваат синоптичарите http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/poroen-dozd-do-krajot-na-denot-najavuvaat-sinopticarite.html Thu, 24 May 2018 14:59:23 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/poroen-dozd-do-krajot-na-denot-najavuvaat-sinopticarite.html Во моментов во Североисточниот дел од земјава се наоѓа поголема нестабилна воздушна маса, информираат од УХМР.

]]>
Во моментов во Североисточниот дел од земјава се наоѓа поголема нестабилна воздушна маса, информираат од УХМР.

]]>
Училиштето „Браќа Миладиновци“ прослави 65 годишен јубилеј (галерија) http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/ucilisteto-braca-miladinovci-proslavi-65-godisen-jubilej-galerija.html Thu, 24 May 2018 14:31:13 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/ucilisteto-braca-miladinovci-proslavi-65-godisen-jubilej-galerija.html  Најстарото основното училиште во градот „Браќа Миладиновци“, одбележа 65 години постоење и успешна работа. Со голема приредба насловена „Куманово те гушкаме“ во спортската сала Куманово, учениците од сите одделенија низ песни и игри го прославија големиот јубилеј.

]]>
 Најстарото основното училиште во градот „Браќа Миладиновци“, одбележа 65 години постоење и успешна работа. Со голема приредба насловена „Куманово те гушкаме“ во спортската сала Куманово, учениците од сите одделенија низ песни и игри го прославија големиот јубилеј.

]]>
Граѓаните да го соберат ѓубрето од гробиштата http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/gradjanite-da-go-soberat-djubreto-od-grobistata.html Thu, 24 May 2018 14:10:02 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/gradjanite-da-go-soberat-djubreto-od-grobistata.html Јавно претпријатие „Чистота и зеленило“ апелира до граѓаните кои наредните два дена ќе ги посетат Градските гробишта отпадоците од храна и другиот смет да го фрлат во контејнери, наместо да ги оставаат покрај гробните места.

]]>
Јавно претпријатие „Чистота и зеленило“ апелира до граѓаните кои наредните два дена ќе ги посетат Градските гробишта отпадоците од храна и другиот смет да го фрлат во контејнери, наместо да ги оставаат покрај гробните места.

]]>
Кирацовски се сретна со сопартијците во Куманово http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kiracovski-se-sretna-so-sopartijcite-vo-kumanovo.html Wed, 23 May 2018 14:23:32 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kiracovski-se-sretna-so-sopartijcite-vo-kumanovo.html Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски синоќа во Куманово се сретна со членовите, поддржувачи и симпатизери на СДСМ.

]]>
Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски синоќа во Куманово се сретна со членовите, поддржувачи и симпатизери на СДСМ.

]]>
Oбвинети 13 лица за вооружениот инцидент во Мала Речица http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/obvineti-13-lica-za-vooruzeniot-incident-vo-mala-recica.html Wed, 23 May 2018 12:14:24 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/obvineti-13-lica-za-vooruzeniot-incident-vo-mala-recica.html Основното јавно обвинителство Тетово поднесе обвинение против вкупно 13 лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица на 5 април, во кој беа убиени и повредени членови на ДУИ од Куманово.

]]>
Основното јавно обвинителство Тетово поднесе обвинение против вкупно 13 лица за учество во вооружениот инцидент во Мала Речица на 5 април, во кој беа убиени и повредени членови на ДУИ од Куманово.

]]>
До 10 јуни уписи на децата во градинката “Ангел Шајче“ http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/do-10-juni-upisi-na-decata-vo-gradinkata-angel-sajce.html Wed, 23 May 2018 09:33:32 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/do-10-juni-upisi-na-decata-vo-gradinkata-angel-sajce.html До 10 јуни годинава трајат уписите на деца во градинката „Ангел Шајче“ во Куманово. Во новата учебна година ќе бидат запишани над 300 дечиња.

]]>
До 10 јуни годинава трајат уписите на деца во градинката „Ангел Шајче“ во Куманово. Во новата учебна година ќе бидат запишани над 300 дечиња.

]]>
Три неработни денови и споен викенд http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/tri-nerabotni-denovi-i-spoen-vikend.html Wed, 23 May 2018 09:00:34 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/tri-nerabotni-denovi-i-spoen-vikend.html Оваа недела следи продолжен викенд, бидејќи среда, четврток и петок се неработни денови.

]]>
Оваа недела следи продолжен викенд, бидејќи среда, четврток и петок се неработни денови.

]]>
Прогласени ученици на генерацијата во Куманово и Старо Нагоричане http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/proglaseni-ucenici-na-generacijata-vo-kumanovo-i-staro-nagoricane.html Tue, 22 May 2018 20:11:14 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/proglaseni-ucenici-na-generacijata-vo-kumanovo-i-staro-nagoricane.html  Здружението на просветни работници и Општина Куманово, традиционално по повод Денот на сесловенските просветители „Кирил и Методиј“, ги прогласија најдобрите ученици на генерацијата 2017/2018 година.

]]>
 Здружението на просветни работници и Општина Куманово, традиционално по повод Денот на сесловенските просветители „Кирил и Методиј“, ги прогласија најдобрите ученици на генерацијата 2017/2018 година.

]]>
Затворот К`шање кубури со вода, а нема ни асфалтен пат http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/zatvorot-k-sanje-kuburi-so-voda-a-nema-ni-asfalten-pat.html Tue, 22 May 2018 13:20:34 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/zatvorot-k-sanje-kuburi-so-voda-a-nema-ni-asfalten-pat.html Затвореници од затворот К`шање се жалат дека поради проблемите со водоснабдувањето управата на казнено-поправната установа Куманово не им дозволува да ја користат ни собата за интимни посети, затоа што нема вода да се истушираат

]]>
Затвореници од затворот К`шање се жалат дека поради проблемите со водоснабдувањето управата на казнено-поправната установа Куманово не им дозволува да ја користат ни собата за интимни посети, затоа што нема вода да се истушираат

]]>
Повик за бесплатен одмор за деца од социјални семејства http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/povik-za-besplaten-odmor-za-deca-od-socijalni-semejstva.html Tue, 22 May 2018 12:47:50 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/povik-za-besplaten-odmor-za-deca-od-socijalni-semejstva.html Министерство за труд и социјална политика ги повикува заинтересираните лица корисници на социјална парична помош, постојана парична помош, посебен додаток,  детски додаток, родителски додаток како и деца без родители и родителска грижа, да се јават за користење на бесплатна услуга за одмор и рекреација за своите деца.

]]>
Министерство за труд и социјална политика ги повикува заинтересираните лица корисници на социјална парична помош, постојана парична помош, посебен додаток,  детски додаток, родителски додаток како и деца без родители и родителска грижа, да се јават за користење на бесплатна услуга за одмор и рекреација за своите деца.

]]>
Исчезнатото момче од Липково пронајдено во Скопје http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/isceznatoto-momce-od-lipkovo-pronajdeno-vo-skopje.html Mon, 21 May 2018 14:23:01 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/isceznatoto-momce-od-lipkovo-pronajdeno-vo-skopje.html Четиринаесетгодишното момче од Липково, кое во петокот исчезнало од дома пронајдено е во Скопје.

]]>
Четиринаесетгодишното момче од Липково, кое во петокот исчезнало од дома пронајдено е во Скопје.

]]>
Нов систем за наплата во ЈП „Куманово-паркинг“ http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/nov-sistem-za-naplata-vo-jp-kumanovo-parking.html Mon, 21 May 2018 13:37:08 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/nov-sistem-za-naplata-vo-jp-kumanovo-parking.html Новиот број за смс пораки  е 144-144, а  новина е што треба да се впише бројот на подзоната во која паркирате пред регистерската таблица

]]>
Новиот број за смс пораки  е 144-144, а  новина е што треба да се впише бројот на подзоната во која паркирате пред регистерската таблица

]]>
„Кокино-македонски бренд„ прогласен за музејски проект на годината http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kokino-makedonski-brend-proglasen-za-muzejski-proekt-na-godinata.html Mon, 21 May 2018 10:48:25 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kokino-makedonski-brend-proglasen-za-muzejski-proekt-na-godinata.html Меѓународниот проект на НУ Музеј Куманово, насловен „Кокино македонски бренд“ чиј раководител беше нашиот археолог Дејан Ѓорѓиевски, ја доби наградата за најдобар музејски проект за 2017 година, од страна на ICOM (International Council of Museums) Македонија.

]]>
Меѓународниот проект на НУ Музеј Куманово, насловен „Кокино македонски бренд“ чиј раководител беше нашиот археолог Дејан Ѓорѓиевски, ја доби наградата за најдобар музејски проект за 2017 година, од страна на ICOM (International Council of Museums) Македонија.

]]>
Јовановиќ реизбран за претседател на Српска странка http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/jovanovic-reizbran-za-pretsedatel-na-srpska-stranka.html Mon, 21 May 2018 09:00:41 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/jovanovic-reizbran-za-pretsedatel-na-srpska-stranka.html    Мирослав Јовановиќ е реизбран за претседател на Српска странка во Македонија.

]]>
   Мирослав Јовановиќ е реизбран за претседател на Српска странка во Македонија.

]]>
„Бучен Козјак“ добитник на престижната награда “Best Practices” http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/bucen-kozjak-dobitnik-na-prestiznata-nagrada-best-practices.html Sat, 19 May 2018 13:32:17 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/bucen-kozjak-dobitnik-na-prestiznata-nagrada-best-practices.html Кумановската компанија „Бучен Козјак“ е добитник на престижната меѓународна награда за квалитет “Best Practices”.

]]>
Кумановската компанија „Бучен Козјак“ е добитник на престижната меѓународна награда за квалитет “Best Practices”.

]]>
Иновативен центар за поголема конкурентност http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/inovativen-centar-za-pogolema-konkurentnost.html Sat, 19 May 2018 13:12:05 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/inovativen-centar-za-pogolema-konkurentnost.html Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија (ФРМСП) започна со импламентација на проектот "Иновативен центар: компаративна предност за поголема конкурентност", кој предвидува соработка на приватниот сектор  со претставници од универзитети, кои ќе помогнат при спроведувањето на мерките за зголемување на иновативноста и конкурентноста во целните регони и пошироко.

]]>
Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија (ФРМСП) започна со импламентација на проектот "Иновативен центар: компаративна предност за поголема конкурентност", кој предвидува соработка на приватниот сектор  со претставници од универзитети, кои ќе помогнат при спроведувањето на мерките за зголемување на иновативноста и конкурентноста во целните регони и пошироко.

]]>
Сашо Тодоровски нов директор на Центарот за култура во Куманово http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/saso-todorovski-nov-direktor-na-centarot-za-kultura-vo-kumanovo.html Fri, 18 May 2018 17:59:52 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/saso-todorovski-nov-direktor-na-centarot-za-kultura-vo-kumanovo.html Сашо Тодоровски од Куманово е именуван за директор на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

]]>
Сашо Тодоровски од Куманово е именуван за директор на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово.

]]>
Матурантите од Куманово танцуваа на градскиот плоштад http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/maturantite-od-kumanovo-tancuvaa-na-gradskiot-plostad.html Fri, 18 May 2018 16:48:08 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/maturantite-od-kumanovo-tancuvaa-na-gradskiot-plostad.html Над 300 матуранти од три средни училишта во Куманово денеска танцуваа на градскиот плоштад.

]]>
Над 300 матуранти од три средни училишта во Куманово денеска танцуваа на градскиот плоштад.

]]>
Утре паркирањето бесплатно се менуваат броевите за наплата http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/utre-parkiranjeto-besplatno-se-menuvaat-broevite-za-naplata.html Fri, 18 May 2018 15:50:00 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/utre-parkiranjeto-besplatno-se-menuvaat-broevite-za-naplata.html  ЈП „Куманово-паркинг“ од понеделник ќе воведе нови броеви за наплата на паркинг услугата, поради што стариот систем за наплата за викенд нема да функционира, и паркирањето во градот нема да се плаќа.

]]>
 ЈП „Куманово-паркинг“ од понеделник ќе воведе нови броеви за наплата на паркинг услугата, поради што стариот систем за наплата за викенд нема да функционира, и паркирањето во градот нема да се плаќа.

]]>
Се реализира проектот за социјална инклузија преку социјалните мрежи http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/se-realizira-proektot-za-socijalna-inkluzija-preku-socijalnite-mrezi.html Fri, 18 May 2018 10:52:41 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/se-realizira-proektot-za-socijalna-inkluzija-preku-socijalnite-mrezi.html  Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија во соработка организацијата „Линда“ од Куманово, го имплементира проектот „Социјална инклузија преку социјални мрежи помеѓу граѓанските организации и социјалното претприемништво“.

]]>
 Фондацијата за развој на мали и средни претпријатија во соработка организацијата „Линда“ од Куманово, го имплементира проектот „Социјална инклузија преку социјални мрежи помеѓу граѓанските организации и социјалното претприемништво“.

]]>
Повеќе улици и нaселби без вода http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/povece-ulici-i-naselbi-bez-voda.html Fri, 18 May 2018 10:03:20 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/povece-ulici-i-naselbi-bez-voda.html  Денеска без водоснабување ќе се потрошувачите на повеќе улици и населби во градот.

]]>
 Денеска без водоснабување ќе се потрошувачите на повеќе улици и населби во градот.

]]>
Куманово по петти пат е центар на фотографската уметност http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kumanovo-po-petti-pat-e-centar-na-fotografskata-umetnost.html Fri, 18 May 2018 09:15:20 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/kumanovo-po-petti-pat-e-centar-na-fotografskata-umetnost.html Во чест на првото фотографско семејство во современата историја на Куманово, кое воедно е меѓу учесниците – создавачи на фотографската уметност во поновата ера на Македонија, секоја година фото друштвото „Куманово“ за пошироката јавност го организира „Малински фото фестивал“, кој, патем, е со меѓународно обележје.

]]>
Во чест на првото фотографско семејство во современата историја на Куманово, кое воедно е меѓу учесниците – создавачи на фотографската уметност во поновата ера на Македонија, секоја година фото друштвото „Куманово“ за пошироката јавност го организира „Малински фото фестивал“, кој, патем, е со меѓународно обележје.

]]>
Министерот Филипче во посета на Кумановската болница http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/ministerot-filipce-vo-poseta-na-kumanovskata-bolnica.html Thu, 17 May 2018 12:06:48 +0200 http://demo2.kumanovonews.com/vesti/vesti/ministerot-filipce-vo-poseta-na-kumanovskata-bolnica.html  Денеска во посета на Општата болница Куманово престојуваше министерот за здравство Венко Филипче.

]]>
 Денеска во посета на Општата болница Куманово престојуваше министерот за здравство Венко Филипче.

]]>